Az a korszak, amikor csak a nagyvállalatok rendelkeztek ERP (Enterprise Resource Planning) szoftverekkel, már régen elmúlt.
A mai üzleti élet kihívásaival való szembenézéshez pontos és teljes körű üzleti információkra, alkalmazkodóképességre és gyors, adatokon alapuló döntésekre van szükség.
Ezeket a dolgokat ma már egy nagy pontosságú, a kisvállalkozások igényeihez konfigurált ERP-rendszer biztosíthatja, méghozzá egy mikrovállalkozás számára is megfizethető áron.
Az alábbi leírásban 8+8 olyan tünetet gyűjtöttünk össze, amelyek nagyon egyértelműen jelezhetik, hogy a vállalatnak sürgősen szüksége van egy ERP-re. A tüneteket két fejezetbe csoportosítottuk: az informatikai rendszerhez inkább kapcsolódó, illetve a vállalkozás mindennapi életében megnyilvánuló tünetekre.
Ha a saját vállalkozásunkban az alábbi pontok közül egyet vagy többet felismerünk, akkor valószínűleg pénzt veszítünk azzal, hogy nem használunk ERP-t.
A. Figyelmeztető jelek a számítógépes rendszerek és adatfolyam témájában
- A vállalat még mindig Excel táblákban, rosszabb esetben regiszterekben és határidő naplókban tartja nyilván az eladásokat, az ügyfeleket, a készleteket stb.
- Elavult ERP rendszert használnak, amely már nem felel meg a jelenlegi piaci/IT- igényeknek. Példáól nem nyitható meg terepről, otthonról, az ügyféltől, így bár van adat bőségesen, az mégsem áll rendlekzésre.
- Más-más szoftvereket használnak különböző tevékenységekre és különböző részlegekre, amelyek nem kommunikálnak egymással. Ez az úgy nevezett "szigetszoftverek" szindróma.
- Jelentős összegeket költenek egy olyan infrastruktúra fenntartására, amely több, nem integrált informatikai rendszert tartalmaz.
- Az informatikai rendszert házon belül fejlesztik, esetleg egy személy tartja karban (a költségek optimalizálására tett kísérlet), de nagyon sérülékeny, és válság esetén a reakcióidő nagyon hosszú lehet, ami jelentős adatvesztést vagy értékesítési lehetőségek elvesztését okozhatja.
- Nem lehet nyomon követni a változtatások forrását és szerzőjét, nincs azonosítható naplózás.
- A könyvelési modul elavult, esetenként lehetővé téve furcsa, a törvény által tiltott műveletek elvégzését.
- Nem hatékony munkavégzés: ugyanazokat az adatokat többször, esetleg több programba is beviszik a kollégák (mindezt kézzel, minden kolléga többször is).
B. Hiányosságok az üzleti folyamatokban, amelyek fejfájást okoznak a menedzsmentnek
- Pénzügyi információk, tartozások, haszonkulcsok nem állnak rendelkezésre, így a vállalat vakrepülésben van, nem tudja, hogy nyereséges-e, vagy a jelenlegi irány rossz.
- A back-office tevékenység és az alaptevékenység (értékesítés, termelés stb.) között egyensúlyhiány van az adatkezelési nehézségek miatt, sok fontos erőforrás vész el a támogató tevékenységekre (back-office, központosítás, az adatok lassú feldolgozása miatt stb.).
- A gyors üzleti növekedés miatt a régi módszerek és folyamatok már nem alkalmazhatók és nem felelnek meg a megnövekedett igényeknek.
- A beszerzés véletlenszerűen történik, ahelyett, hogy a pontos előzményeken, a keresleten, a minimális készletszinteken, a piaci trendeken és más konkrét értékeken alapuló, intelligensen alkalmazott képlet alapján történne. Ennek eredményeképpen nagy mennyiségű lassan mozgó készletben áll a pénz.
- A készleteket nem lehet optimálisan ellenőrizni, nem tudni, mi van raktáron és mi nincs raktáron - gyakran fordulnak elő nehezen tisztázható készleteltérések. A készletellenőrzés a raktárban való mozgást, a polcok ellenőrzését, a fizikai készlet tényleges ellenőrzését jelenti, ami időt és energiát von el és lassítja a válaszadást (példáúl egy vevői rendeléskor a készletre vonatkozóan).
- Szolgáltatók esetében mivel több projekt is folyamatban van, nem egyértelmű, hogy melyek nyereségesek, és melyek azok, amelyek csak az erőforrásokat rabolják.
- Az ismétlődő lassú lépések és folyamatok elveszik az ügyfélélményt - azt kockáztatják, hogy elveszik az ügyfél, aki gyors árajánlatokat, gyakorlatiasságot és hatékony nyomon követést vár. Nagyon nehéz információt kapni az eredményekről, a készletekről, az ügyfelekről, a pénzügyi jelentésekről, így nehéz objektív és gyors döntéseket hozni.
A Te cégednél is megfigyelhetőek ezek a tünetek?
Lépj kapcsolatba velünk, ötleteljünk közösen arról, hogyan léphetsz túl ezen a helyzeten.