Az ERP-projektek egyik legígéretesebb előnye a mobilitás, amely lehetővé teszi, hogy minden alkalmazott bárhonnan, bármikor hozzáférjen ugyanazokhoz az adatokhoz:

  • az értékesítők az ügyféltől vagy a terepen is hozzáférhetnek az adatokhoz,
  • a távmunkában vagy home-office-ban dolgozók pedig onnan férhetnek hozzá, ahol éppen tartózkodnak,
  • az irodában dolgozók pedig (természetesen) a székhelyről,
  • a felső vezetés valós idejű adatokhoz és jelentésekhez férhet hozzá bárhonnan.

Ahogy egyre több vállalat vezet be modern ERP szoftvereket, a munkahelyek egyre inkább szétszóródnak és mobilisabbá válnak.

Ahogy az ERP-szoftverek és a mobilalkalmazások egyre okosabbá és elegánsabbá válnak, úgy van szükség nagy sebességre és biztonságos adatkezelésre is.

A mobilitás számos kihívást tud generálni, ezért ma ennek kockázatairól  és a megoldásokról lesz szó.

 

Mobilitás, egy erősödő tendencia

A vállalati mobilitás azt jelenti, hogy az alkalmazottaknak lehetővé tesszük, hogy hordozható - gyakran személyes - eszközöket használjanak munkájuk elvégzéséhez.

A mobilitás biztosításához számos dologra van szükség:

  • először is egy olyan modern ERP-rendszerre, amely lehetővé teszi a távoli (webalapú) csatlakozást
  • aztán a szabályozásoknak (GDPR előírások stb.) megfelelő infrastruktúrára van szükség, amely biztosítja a megfelelő le- és feltöltési sebességet,
  • végül, de nem utolsósorban biztonságra van szüksége (biztonsági mentések, visszaállítás stb.).

 

1. Adatbiztonság

Amikor egy vállalat olyan ERP-rendszert használ, amely mobilitást biztosít, akkor az adatbiztonság kulcsfontosságú kérdés.  Ilyenkor az ERP szoftver általában egy webes felületen érhető el, amely böngészőből használható (például Google Chrom, Mozilla Firefox, Opera stb.).

A rosszindulatú programoktól kezdve az adatszivárgásokig számos kockázatot rejt a mobilitás.

A biztonság fontos, ezért szükség van összetett jelszavakra és szigorú szabályokra, a jelszavak összetettségére és használatára vonatkozóan.

Ebből a szempontból a leghatékonyabb megoldás az, hogy ha maga a szoftver megköveteli példáúl az alábbi szabályok betartását:

  • az összetett jelszavak használatát (kisbetű, nagybetű,  szám, speciális karakter)
  • minimális karakterszámot tesz kötelezővé (pl. minimum 12 karakteres jelszó)
  • időszakosan jelszó frissítésére kötelezi a felhasználót
  • kitiltja azokat a felhasználókat akik többször próbálkoztak és nem találták el a jelszavukat,
  • az igazán ígényes cégeknél akár 2FA (dupla jelszavas) beléptetést is megvalósítanak (egy stabil jelszó és egy második rövid ideig érvényes és pl. telefonnal generált jelszó).

Így jelentősen csökkentehtő a rendszerekhez és adatokhoz való nem kívánt hozzáférés.

Eze kívül pedig elengedhetetlen a tisztességes tárhely, hosting szolgáltatás és a biztonsági mentések megléte.
A kis- és középvállalkozások esetében jó, ha az ERP-rendszert ezekkel a kapcsolódó szolgáltatásokkal együtt nyújtja a beszállító (mivel a kisvállalkozásoknak általában nincs erre dedikált, házon belüli személyzet).

 

2. ERP rendszer integrációja más alkalmazásokkal, testreszabások igény szerint

Egy dedikált alkalmazás csak akkor használható, ha "beszélni" tud a vállalatnál bevezetett ERP szoftverrel. Mivel a legtöbb vállalatnak speciális tevékenységei vannak, bizonyos esetekben olyan helyzetek adódhatnak, amikor speciális (esetenként mobil) alkalmazások fejlesztésére lesz szükség.

Ez alapvetően kétféleképpen történhet:

  • az ERP-rendszer bővítéseként olyan modulok elkészítése, amelyek natívan integrálódik az ERP-rendszerbe
  • különálló alkalmazások fejlesztése, amelyek szisztematikusan kommunikálnak az ERP-rendszerrel egy- vagy mindkét irányba.

A legtöbb esetben az első lehetőséget javasoljuk, mert ez következetesebb kommunikációt, kisebb sebezhetőséget jelent (1 beszállítótól való függés, nem pedig 2 beszállítótól).

 

3. Hosszú távú perspektíva

Miközben azon gondolkodsz, vajon hogyan nézhet ki egy olyan szoftveres megoldás, amely a céged mobilitását biztosítja, javaslom, hogy próbálj a jövőbe nézni. Nézz bele bátran a varázsgömbbe! J
Próbáld meg minél kreatívabban átlátni ügyfeleid kívánságait és igényeit, a piaci trendeket.

Egyre népszerűbb, hogy az ügyfeleket és a beszállítókat, alválllkozókat (részleges hozzáféréssel) beengedik a cég ERP rendszerébe, egy önkiszolgáló felületre.
Az ügyfelek itt hozzáférnek a saját ajánlataikhoz, rendeléseikhez, számláikhoz, esetleg akár a projektekhez és feladatokhoz is (pl. szolgáltatások esetén).

 

A jövőkép kialakításához beszélj a cégedben a területi vezetőkkel, értékesítőkkel, és készíts el egy "kivánságlistát".

 

Ha szeretnéd, hogy segítsünk ebben (akár van, akár nincs listád vagy digitalizációs stratégiád), akkor kérlek töltsd ki a kapcsolatfelvételi űrlapot.

Van egy webes ERP rendszerünk, amely használható az irodából, a terepről, sőt, van egy hozzáférési portál az ügyfelek, beszállítók vagy alvállalkozók számára is, a szoftverhez pedig igény szerint testreszabásokat is hozzáadhatunk!

Hosszú távú partnerségekben gondolkodunk, készen állunk arra, hogy támogassunk vállalkozásod hatékonyságának és mobilitásának növelésében!