4 előny, amire egy vállalkozás szert tehet egy ERP rendszer bevezetésével

Ha az ERP bevezetésének fő célja, hogy az új technológia javítsa az üzletmenetet, előnyökkel járjon. Az üzleti előnyök elérése végső soron az ERP szoftverbe való befektetés megtérülését biztosítja.

Készletszintek optimalizálása

 

A készletszintek optimalizálásához a készletek teljes átláthatóságára van szükség.
Az ERP szoftver bevezetésével a gyártást (kereskedő cégek esetében pedig a készletekbe fektetett pénzösszeget) összhangba kell hozni a vevői igények szintjével.
Így az ERP szoftver bevezetésével megvalósulhat az elavult készletek csökkentése, és így hatékonyabban lehet gazdálkodni a rendelkezésekre álló erőforrásokkal. 

Tipikus példák ezen a területen:

  • Régebbi adatok és szezonalitás alapján minimum készlet szintek meghatározása és ehhez kapcsolódó beszerzési automtaizálás
  • Ún. katalógus termékek (amelyeket nem tartunk készleten, csak kérésre hozzuk a beszállítóktól) a rendelési folyamat automatizálása (ha jön erre vevői rendelés, akkor ennek lezárásának hatására automatikusan létrejön a beszerzési megrendelő).

Vállalati munkamódszerek szabványosítása

 

A szabványosítás különösen nehéz lehet a közepes méretű vagy nagyobb cégek esetében.
Érdekes módon a kis cégek esetében is kihívás lehet ugyanez, mert ott megszokott az, hogy mindenki úgy csinálja a dolgokat ahogy lehet vagy ahogy jónak látja.
A cégen belül egy-egy telephelynek, egy-egy osztálynak, sőt egy-egy embernek is megvan a saját  módszere, és ez ellenállást jelentehet a  helyi pénzügyi vagy jogi követelmények alkalmazásásnak vagy a cég által ideálisként meghatározott működési módnak .

A szoftver itt is hozhat előnyöket azáltal, hogy egységes munkamódszert vezet be, amihez minden kolléga, osztály, telephely fel kell zárkózzon.  Akár azt is mondhatnánk, hogy így létrejön egy új közös nevező arra vonatkozóan, hogyan kell csinálni a dolgokat.

 

A beszállítókkal való interakciók javítása

 

A beszállítókkal való jobb, gyorsabb együttműködés versenyelőny lehet.
Az ilyen típusú fejlődés valószínűleg a legtöbb vállalat számára manapság nagyon fontos.
Ez, a megfelelő technológia nélkül, kommunikációs kihívásokat jelenthet.

A külső érdekelt felekkel való kommunikáció időigényes és frusztráló lehet, ha nem áll rendelkezésre egy modern beszállítói portál a feladatok automatizálására és az adatok megbízhatóságának biztosítására.
Egy jó ERP szoftver itt is előrelépést biztosíthat, például a következő területeken:

  • beszállítói árak automatikus frissítése (árlisták importálásával) és ezek alapján eladási árak frissítése
  • vevői rendelések indítása az ERP szoftverből, akár emailben való kiküldése (és így könnyű a visszakereshetőség)
  • egyes termékek esetében (ahol meg van határozva minimum készlet és a fő beszállító), ott automatikus beszerzési megrendelő elkészítése (amit a beszerző személy vagy pénzügyes jóváhagy és már megy is át a beszállítóhoz)

 

Az ügyfélélmény javítása

 

A vállalat és ügyfelei közötti kapcsolat jellemzően üzleti vállalkozások közötti (B2B) kapcsolat.
Míg a B2B kapcsolatok gyakran személyesen zajlanak, az üzleti vállalkozások és fogyasztók közötti (B2C) kapcsolatokat gyakrabban segíti elő a digitális technológia.
Ennek oka a kapcsolat jellege, valamint az a gyors ütem, amellyel a B2C vállalatok (a B2B vállalatokhoz képest) a modern CRM technológiát haszmálják.

Napjainkban a B2B vállalatokra egyre nagyobb nyomás nehezedik az ügyfélélmény modernizálása terén, mivel az ügyfelek a kapcsolat jellegétől függetlenül ugyanazt az élményt várják el. Elvileg a partnerség 2 jogi személy között zajlik, de a valóságban 2 ember beszélget egymással és ugaynúgy fontosak az ügyfél élmények itt is.

Az ERP szoftverek CRM modulja sokat fejleszthet ezen a területen, például az alábbiakkal:

  • milyen kommunikációs csatornák és marketing kampányok (események) hozzák be az érdeklődőket (ahonnan sokan jönnek, arra a kampányra érdemes költeni)
  • visszakereshető, hogy mikor és hogyan kezdődött el a kapcsolat egy ügyféllel és eddig mi történt (óriási előny pl. akkor amikor elmegy egy értékesítő)
  • be lehet tervezni, hogy mi a következő lépés (pl. ügyfél látogatás, telefon, ajánlat készítése), vagyis amit az ügyfélnek megígértünk
  • automata emailt lehet küldeni egy előre meghatározott esemény alapján (pl. ha megvett az ügyfél egy terméket, akkor később ajánlani neki egy kapcsolódó terméket