… és hogyan kerülheted el a tipikus buktatókat

 

 

Az ERP szoftver csak egy eszköz. Önmagában legtöbbször ez az eszköz lehet jó vagy kevésbé jó, de az esetek igen nagy részében nem a szoftver miatt lesz sikertelen az ERP projektek bevezetése.

Képzeljük el, hogy van egy nagy folyó, és annak két partján van 2 csapat.
A folyó egyik oldalán ott van az ERP beszállító csapat, a másik oldalán pedig az ügyfél csapata.
Megszületik az az egyesség, hogy fognak építeni a folyóra egy hidat közös erőfeszítéssel. 
Képletesen legyen a hídnak az a neve, hogy “ERP bevezetés”.

Izabella Raduly

 

A sikeres hídépítéshez elengedhetetlenül szükség van a következő három pillérre:

 

  • Mindkét oldalon (mindkét csapatban) tettre kész, optimista, lelkes, kitartó EMBEREKRE, akik meg vannak arról győződve, hogy erre a hídra valóban szükség van. A dolog csak akkor tud működni, ha egyénileg is mindenki elkötelezett és ezen felül van egy jó vezetés is.
     

Vegyük észre, hogy régen rossz, ha úgy kezdődik a történet, hogy az ügyfél (vagy még rosszabb, az ERP beszállító) oldalon egyetlen ember (a főnők) úgymond zseniális ötlete az, hogy a hídra szükség van. Ha a csapat nem akarja (teljesen mindegy, hogy csendben ellenáll vagy hangosan tiltakozva fúrja meg) a dolgot, akkor nagy valószínűséggel nem lesz semmi a dologból. Szóval az EMBEREK és célorientált CSAPATOK megléte nélkül bele se fogjunk a dologba.

A rossz közhangulat egy cégben (pl. egy besavanyodott, “valahogy kibírjuk még a nyugdíjig” hozzáállású csapattal vagy egy leépítés előszelét megérző csapattól) értelmetlen egyáltalán még a hídépítés gondolata is. Felejtsük el ilyenkor az egészet!
ERP projektet kizárólag növekvő vagy legrosszabb esetben stabilan működő cégnél lehet bevezetni.

 

  • Mindkét oldalon szükség van arra, hogy a csapat ismerje a saját MUNKAFOLYAMATAIT. Ha ez nincs kitalálva (netán leírva), erről nincs közös nevező a 2 csapaton belül, akkor naaaaaaaaaaaagyon sok plusz kört kell lefutni ugyanazért az eredményért. Ha egyik csapat sem biztos a dolgában, ami az építés módját illeti, akkor garantált a kudarc. Ha nem tudjuk mire jó a beton, vakolókanál, nem ismerjük a hogyant akkor nagy a baj.

Itt természetesen az ERP projekt esetében a 2 csapatnak 2 különböző fajta tudása kell legyen: az ERP beszállító a bevezetés munkafolyamatit kell jól ismerje és ezt le is kell vezényelje, az ügyfél oldalon pedig a saját munkamódszerek ismerete (pl. hogyan adunk el, hogyan raktározunk, hogyan szállítunk, hogyan számlázunk) a lényeg.

Ha ügyfélként azt látod, hogy az ERP projekt megkezdése előtt az ERP beszállító nem beszél változás menedzsmentről, nem ismerteti a bevezetés lépéseit, netán rákérdezéskor erről nem tud túl sokat mondani, akkor sikítva menekülj! Lehet, hogy zsenik a srácok informatika terén, de ha nem tudják elmondani a bevezetés hogyanját, akkor ebből baj lesz.

 

  • Nem árt, ha mindezek mellett van egy kis informatikai tudás is az ERP beszállító oldalán és az ügyfél oldalán is szükség van egy olyan projekt menedzserre, aki azért nem ijed meg egy számítógéptől. Az is előny az ügyfél oldalán, ha olyan kulcsfelhasználók vannak, akik szintén barátságban vannak a billentyűzettel, ha netán már dolgoztak korábban bármilyen ERP szoftverrel az kifejezetten előnyös.

Ez beszállítói oldalon komoly technikai tudást igényelhet (főleg ha a beszállító vállal személyre szabást is). Ügyfél oldalon pedig kicsit egyszerűbb a dolog, viszont itt is fontos, hogy ki kerül bele abba a csapatba, akinek a feladata a híd megépítése.

 

A kockázatok nagyságrendjére is nagyjából igaz a fenti sorrend:

  • Jó emberek és tettre kész csapat hiányában bele sem kell fogni. A nincs meg a szándék vagy a hajlandóság, akkor nincs az a beszállító, aki sikerre viheti a projektet.
  • Nem árt, ha a munkafolyamatok le vannak tisztázva. Kisebb cégeknél ennek kockázata nem óriási, főleg ha flexibilis a csapat (ilyenkor egyszerűen átveszik a szoftver által hozott munkamódszert). Persze az akkor működik, ha elég jó a szoftver, így ez is egy járható út lehet.
  • A végén jön a személyre szabás és a technikai tudás fontossága. Ez fontos, de nem létkérdés.

Persze abszolút nem hátrány, ha ügyfélként azt is látjuk, hogy a sikerhez nem elég fizetni a beszállítónak, hanem oda kell tegyük magunkat. Enélkül nem lesz (majdnem) semmi a dologból.

J

Összegezve: egy ERP szoftver bevezetése nagyon sok pozitív hatást tud kifejeteni egy kis- vagy középméretű vállalkozás számára. 
Mi, a soft4biz csapata hiszünk abban, hogy az emberek előtérbe helyezése és a felelősségvállalás a legjobb módja annak, hogy a technológiát, digitalizációt a vállalatok szolgálatába állítsuk.

Egy új ERP rendszerre való áttérés ijesztő és összetett fejlesztési projekt lehet.
De nem kell annak Lennie! Mi megkönnyítjük az ERP bevezetéssel járó elkerülhetetlen bizonytalanságot, és segítünk abban, hogy a kitűzött fejlődést elérje az ügyfél.

 

Szeretné vállalata hatékonyságát növelni az ERP szoftver bevezetésével?
Lépjen velünk kapcsolatba itt:

Email: office@soft4biz.ro
mobil: 0752 197 184