Nézzünk rá ugyanarra a történetre egy másik szemüvegen keresztül...

Mindenki számára egyértelmű, hogy a nagyobb beruházásokról – mint amilyen egy ERP szoftver bevezetése is – általában a cégvezető vagy akár a tulajdonosok döntenek.

Az is természetes, hogy ennek a döntésnek a meghozatalakor a cégvezető a saját szempontjait veszi figyelembe. Magyarul: azt nézi meg, hogy neki miért lesz jó, ha a cégében egy ERP szoftver fog működni?!

Abszolút nem mellékes viszont, hogy a bevezetés megvalósulásához szükség van a középvezetők (osztályvezetők) pozitív hozzállására, tulajdonképpen ők lesznek azok, akik:

  • “megküzdenek a kollégáikkal” a szoftver bevezetése során, támogatják a felhasználókat
  • napi szinten működtetik a rendszert,
  • friss adattal feltöltik a szoftvert és
  • ezért számukra is előnyöket kell hozzon a rendszer.

Raduly Izabella

A továbbiakban ezeket az előnyöket fogjuk átnézni, bemutatni.

Szerintünk nagyon fontos, hogy a cégvezetés időt szánjon arra, hogy a projekt sikeréhez kérje a középvezetők aktív hozzájárulását és megadja nekik a szükséges támogatást is.

 

  1. Áttekinthetőbb történések: nagyobb kontroll

Egy ERP rendszer bevezetésének hatására a középvezető – néhány előre összeállított lista, szűrő vagy grafikon segítségével - teljesen átláthatja a saját irányítás alatt történő dolgokat.

Példák:

  • Egy értékesítés vezető két klikkel ellenőrizni tudja, hogy melyek azok az árajanlatok, amelyek függőben vannak, amelyekre nem jött vevői visszajelzés. Szintén pár kattintásból láthaja, hogy az értékesítői hány találkozót bonyolítottak le, hány hívást indítottak, stb
  • Egy gyártásvezető gyorsan ellenőrizni tudja hogy melyek azok a gyártási megrendelők amelyek kifutottak a határidőből (vagy ehhez erősen közel vannak és közvetlenül be tud avatkozni a dolgokba.

 

  1. Jobb tervezés: hozzunk ki többet a meglévő lehetőségekből

A középvezetőnek egy másik felelőssége, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokból (gépek, emberórák) kihozza a lehető legtöbb eredményt. Ehhez az szükséges, hogy a középvezető felül tudjon emelkedni a napi csatazajon és elemezni tudja, hogy melyik kollégának jut kevesebb munka (vagy végez el kevesebb munkát) és átcsoportosításokkal optimizálja a munka megosztását és növelje az eredményességet.

Tipikus példák:

  • A gyártásvezető egyszerűen átláthatja azt, hogy ki és milyen szinten teljesít a gyártási munkafázisok során, akár műveletek száma, termelt mennyiség vagy előállított érték szempontjából. Ez alapján hosszabb távú döntéseket lehet hozni: teljesítmény alapú bérezés bevezetésével igazságosabbá lehet tenni a fizetési rendszert, át lehet csoportosítani gyártási feladatokat, stb.
  • Raktári vezető szempontjából elemezni lehet, hogy melyik munkatárs mennyi bevételezést és árukiszedési műveletet végzett el, jutalmazni lehet az alacsony hibaszázalékkal dolgozó kollégákat, pontosan lehet látni az átalgos munkaterhelést (emberre bontva), így könnyű előrelátni, hogy mikor időszerű új embert alkalmazni.

 

  1. Adatok alapján gyorsabb és jobb döntések

Nagyon gyakori az, hogy kisvállalatoknál érzések alapján hoznak döntéseket, úgy a cégvezető, mint a középvezetés. Ez van akinek jól megy, van akinek nem annyira.

Utóbbaik számára nagy segítség lehet az ERP szoftver, mert esetenként kiderülhet, hogy az érzéseink és a kollégáktól összegyűjtött információk mást mutatnak, mint a számok.

Ehhez csak annyi kell, hogy legalább az ERP bevezetése után (mikor már jó sok adat áll rendelkezésre), akkor kitaláljuk és bevezessük a napi használatba azokat a kimutatásokat, statisztikákat, ami élethűen tükrözi a történéseket.
Persze még jobb, ha már ERP előtt van ilyenünk! J

Az ERP bevezetésének másik nagy előnye, hogy nem csak az általános, nagy számokat és trendeket látjuk, hanem az adatlefúrással (drill down techinkával), egy-két kattintással azt is meg tudjuk nézni, hogy miért annyi az annyi. Ez különösen hasznos egy közpvezető számára, akkor amikor “túl szép, hogy igaz legyen” vagy katasztrófális eredményeket lát, és tényleg utána kell járjon a dolgoknak.

Példák:

  • Egy értékesítési vezető a számok alapján hamar rájöhet arra, hogy az egyik értékesítő kolléga eredményei azért sokkal gyengébbek mint az átlag, mert nem tesz bele elég erőfeszítést: pl. kevesebb telefonhívása van, kevesebb találkozót tud megszervezni, stb. Ilyenkor a számok alapján (persze a saját tudására, tapasztaltára is alapozva) beleavatkozhat a dolgok menetébe.
  • Ha egy ügyfélről egy pár hónapos együttműködés után kiderül, hogy folyamatosan késve fizet, akkor ezzel az információval is lehet kezdeni valamit. Pénzügyi vezető javaslatára példáúl nála árat lehet emelni, késedelmi kamatot emelni, stb. A lényeg, hogy az információ ne kerüljön a szőnyeg alá és gyorsan lépni lehessen.

Fontos látni azt, hogy a dolgok menetét erősen meghatározza az, hogy a felsővezető lelkesen, eredmény-orientáltan végzi-e a munkáját?!
A rossz hír az, hogy ha nem, akkor az ERP szoftver “csak egy döglött lovon lévő patkó” lesz.

Mindhárom előny amit az ERP bevezetése hoz tulajdonképpen oda vezet(het), hogy a középvezetés nagyobb felelősséget tud vállalni a saját háza táján történő dolgokért
Ez az amiről nagyjából minden cégvezető álmodik!

Innen már csak a teljesítményének megfelelően honorálni kell a középvezető munkáját, kijelölni a sarokszámokat és szabad kezet adni neki abban hogy jól csinálja a dolgokat.


Összegezve: egy ERP szoftver bevezetése nagyon sok pozitív hatást tud kifejeteni, és ez különösen akkor igaz, ha a cég stabil alapokra van helyezve.

Kis- és középvállalkozások számára szállítjuk a legjobb ERP szoftvereket, és hiszünk abban, hogy az emberek előtérbe helyezése és a felelősségvállalás a legjobb módja annak, hogy a technológiát, digitalizációt a vállalatok szolgálatába állítsuk.

Egy új ERP rendszerre való áttérés ijesztő és összetett fejlesztési projekt LEHET. De nem kell annak lennie! Mi megkönnyítjük az ERP-projektekkel járó elkerülhetetlen bizonytalanságot, és segítünk Önnek abban, hogy ez a változás sikeres legyen.

Szeretné vállalata hatékonyságát növelni az ERP szoftver bevezetésével?
Lépjen velünk kapcsolatba itt: