azok számára akik kíváncsiak a 2-3 betűs szavak mögötti valós jelentésre és szeretnék a cégüket fejleszteni ilyen eszközök segítségével
Kisvállalkozók körében egyelőre (még) nem túl népszerűek a vállalati szoftverek.
Még mindig tartja magát az a nézet, hogy az ilyen szoftverek a nagyfiúk (nagyvállalkozók) számára készült úri huncutságok. Rég nem így van ez már!
Éppen ezért ma röviden és velősen arról lesz szó, hogy milyen vállalati szoftver típusok vannak és ezek miben különböznek egymástól. Nem akadémiai meghatározások lesznek ezek, tarts velem, hogy jobban átlásd, hogy ha szoftverre van szükséged, akkor jobban meg tudd nevezni azt is, hogy konkrétan mi az ami kell. Egyben ötletet is szeretnék adni neked arra, hogy milyen részét tudod fejleszteni a vállalkozásodnak.
CRM szoftver
Client relationship management, vagyis ügyfélkapcsolati szoftver
Ennek lényege, hogy az ügyfél oldali történésekhez adjon neked támogatást.
Tipikusan ilyesmire kell gondolnod:
- Érdeklődők adatainak begyűjtése (webes felületről vagy személyes egyeztetés után) és kapcsolatfelvétel támogatása, akár automatizált formában is (hírlevelek, SMS, valamilyen esemény függvényében cselekmények)
- Értékesítő kollégák munkájának támogatása (talaálkozók, hívások, stb tervezése és naplózása)
- Árajánlatok és vevői rendelések kezelése
- Kimenő számla és azok kifizetése
Szóval, ha az ügyfél oldali dolgaidat szeretnéd kicsit jobbá, gyorsabbá, átláthatóbbá és hatékonyabbá tenni, akkor CRM szoftverben érdemes gondolkodnod.
A piacon ismertebb CRM szoftverek: miniCRM, Aida CRM, Profi CRM, stb.
PM szoftver
Projekt menedzsment szoftver
Ennek előnyei főleg a szolgáltató cégeknél vagy távmunkás cégeknél tudnak jól kijönni, illetve olyan cégeknél is nagyon hasznos, ahol adnak az innovációra, termékfejlesztésre, profi marketingre.
A PM szoftvrek lelke a projekt-feladatkezelő modul (ki gondolta volna … J), ahol létre tudunk hozni projekteket, feladatokat.
A felhasználók azért szeretik ezeket a szoftvereket, mert:
- Struktúrákat lehet létrehozni (projekt-feladat-alfeladat-alalfeladat), szolgáltatások vagy munkák típusaira előre meghatározott módon
- Faladatokhoz részletes lejrásokat lehet megadni, felelőst és határidőt hozzárendelni, feladatokat állapotjelzéssel ellátni
- A menedzsment számára ez egyben egy tervezési eszköz és ugyanakkor átláthatóvá teszi a pillanatnyi helyzetet (mi hol tart, mi késett meg, …)
- A feladatokhoz ellenőrző listákat lehet hozzákapcsolni
- Haladó szinten óraszámokkal lehet tervezni (egy-egy feladatra) és követni lehet a valósan elhasznált munkaidőt, amiből akár projektre és feladatra bontott részköltségeket is ki lehet számolni.
Szóval ha szolgáltató céged van, netán a csapat egy része távmunkában dolgozik, akkor mindenképp gondolkozz el azon (már 4-5 fős cég esetében is), hogy kipróbálj, közelebbről megnézz egy ilyen szoftvert.
Ismertebb projekt menedzsment szoftverek: ClickUP, Monday, Trello, Asana.
BI szoftver
Business Intelligence szoftver
Ha szereted a statisztikákat, vagy csak egyszerűen rájöttél arra, hogy jó ha nem (csak) érzésből hozol komoly céges döntéseket, akkor most figyelj!
Nem szégyen bevallani, hogy cégalapítás után nagyon sok jó döntést kell meghozni (ami néha nem sikerül) és ezeknek a nagy részét érzésből oldja meg a kezdő vállalkozó. Ha jó vagy ebben a sportban, akkor egész messzire el tudsz jutni, de van egy pillanat (ez sokszor 15-30 fős vállalkozásoknál jelenik meg), amikor már kezdenek túl összetettek lenni a dolgok és egyre nagyobb kockázatot jelent csak érzésből dönteni. Persze a tanulósabb (önfejlesztésre adó) vállalkozó esetenként hamarább rájön erre.
Mikor megszületik ez a felismerés, hogy jó ha számokat, trendeket, grafikonokat is látunk, akkor érdemes elgondolkodnod azon, hogy a cégedben kitaláld a kontrolling rendszert és kezd el mérni a cég szinten legfontosabb 5-10 (számot). Ilyenkor már nem csak azt nézed, hogy mennyi a kintlévőséged és mennyi pénzed van a bankban, hanem finomabb dolgokat is, pl:
- Árrés
- Befektetések megtérülése
- Munka hatékonyság (előállított érték alkalmazottanként)
- Marketing és értékesítési költségek típusar bontva
- Projektek pénzügyi eredményessége, stb.
Szóval, ha ilyen dolgokat szükségesnek látsz, akkor előszőr kicsit dolgozz azon, hogy vajon mit is kellene mérni, majd barátkozz egy kicsit a BI szoftverekkel.
A legismertebb ezek közül a Power BI, de van egy sor egyéb eszköz, alap szinten pedig már az Excel is tud mutatni grafikonokat, számsorokat.
ERP
Ez a vállalati szoftverek zászlóshajója, neve az Entreprise Resource Planning-ből jön.
Vagyis arra jó, hogy vállalati erőforrásaidat tervezetten használd.
Egy jó ERP szoftverben eleve benne van minden, amiről fennebb szó volt, tehát tartalmaz CRM, projekt menedzsment és BI modulokat is.
De mit értünk a vállalati erőforrásokon, mit is lehet megtervezni?
Kb. ezek lennének a legfontosabbak:
- Pénz áramlás megtervezése (bevételek, kiadások, CashFlow)
- Készlet tervezés (optimális mennyiségű pénz álljon készletben)
- Gyártási kapacitás megtervezése (hogyan hozzunk ki a meglévő lehetőségből minél jobb végeredményt)
- Humán erőforrás tervezés (elsődlegesen munkaórák és feladatok), de ezt akár ki lehet terjeszteni toborzás-kiválasztás-betanítás irányába is.
Mikor érdemes ERP-ben gondolkodni?
Akkor amikor szeretnél egy integrált rendszert, ami magában foglalja az összes fent említett kisebb szoftvert. Ha egy helyen és összefüggéseket átlátva szeretnél céget vezetni, akkor itt az ideje az ERP-nek.
Egy jó startégia lehet az (ha a fenti cél lebeg a szemed előtt), hogy az ERP-t szeletenként vezeted be: előbb CRM (termeljen többet az eladás), aztán projekt, stb.
Ennek a stratégiának a nagy előnye, hogy a sok erőfeszítéssel megtanult különböző szoftvereidet nem kell leváltanod nap végén egy nagyobb-egységesebb rendszerre (ami az ERP), hanem a saját ritmusodbn fejlődve lépkedsz előre, de nem téveszted előre a hosszútávú célt.
Ha ez a célod, akkor ebben tudunk mi téged támogatni.
Klikk ide, töltsd ki a formalapot, rövidesen megkeresünk: