Ma egy különleges poszttal jelentkezek.
              Minden cégvezetőnek ajánlom, aki aktívan foglalkozik a tanulással és a cége fejlesztésével.
Konkrétabban azoknak lesz jó ez a mai poszt, akik szeretnék mélységében megéretni, hogy mi történik a csapattal és egyenként az emberekkel egy-egy fejlesztési projekt során.

Nyílván most az ERP szoftver bevezetését fogjuk példaként használni, de fontos, hogy cégvezetőként megértsd, hogy hasonló folyamatok zajlanak le más fejlesztési projektek során is.
Nagyjából minden céges fejlesztés, ami kilóg a napi taposómalom keretei közül, bekerül ebbe a történetbe.

Akkor ugorjunk rögtön a mélyvízbe és kezdjünk egy nagyon tudományosnak hangzó dologgal.
Itt van bemelegjtőnek a Dunning-Kruger hatás.

 

  1. A Dunning-Kruger hatás a vállalatok fejlesztési projektjeiben

Van ez a két ügyes ember (David Dunning és Justin Kruger, a Cornell Egyetem két kuatója), akik kimutatták azt, hogy általában hogyan reagálják le az emberek (így a kollégák is a munkahelyen) azt amikor találkoznak egy teljesen új dologgal.

Legyen most ez az új dolog az “ERP szoftver bevezetése” egy adott a céghez, de lehetne bármi más is (jellemzően a fönöknek egy újabb ambiciója, újabb zseniális ötlete).
A lényeget szépen megmutatja a grafikon, de azért pár szóban le is írhatjuk ezt:

 

  • 1 lépés: most hallunk az új dologról. Próbáljuk beépjteni ezt a jelenlegi “világképünkbe”, elhelyezni, hogy miről is van szó. De miről is van szó…?! JL WTF?!
  • 2. lépés, kb 5-10 perc után: Doktorok vagyunk a témában! Meg tudunk fogalmazni gyors ítélkezéseket, véleményeket, fel tudjuk címkézni a helyzetet. Ezt az állapotot a legjobban a szociális média komment huszárjainál lehet tetten érni. Még a környzetet, a kontextust sem érti, de már mindenkit ki tud oktatni!
  • 3. lépés: Kezdünk rájönni, hogy a dolog kicsit összetettebb, mint elsőre tünt
  • 4. lépés: Megjelenik a kétség, túl nagy falat ez a dolog nekem, nem teljesen értem.
    Az is lehet, hogy meg sem tudom csinálni.
  • 5. lépés: Kezd a kép összeállni, már érthetőnek kezd tűnni a dolog, látom az összefüggéseket.
  • 6. lépés: El tudom mondani másnak is, hogy miről szól a dolog (tanításkor tanulunk a legtöbbet, ez kimutatott tény), de azért még azt is bevallom (magamnak és akár másnak is), hogy elég összetett a dolog.

 

  1. Miért hasznos, miért fontos erről a dologról tudni egy cégvezetőnek?
     

Ha megérted, hogy akkor fejlődik a céged, ha ezt a hullámvasutat sokszor végig járod (Te mint cégvezető és a csapatod, mint kivitelező), akkor megértettél mindent.

Minden fejlesztés alkalmával a kollégák is végig kell menjenek ezen a hullámvasúton.

Tehát nem árt, ha látod, hogy egy-egy új feladat esetében ki éppen hol tart ezen a hullámvasúton.Az már csak hab a tortán, ha ebben a folyamatban a megértésen kívül még támogatást is tudsz adni a csapatnak.

A fejlődés nem megy magától, az eredmények akkor fognak megjelenni, ha tudatosan foglalkozol ezekkel a dologokkal.

Ha szeretnél utána nézni ennek a témának, akkor tedd meg ezt.
Kezdésnek itt van mindjárt a Wikipédia link:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger-hatás

 

  1. Vevői elégedettség alakulása ERP projektek során

Most egy másik szempontból is szeretném megmutatni, hogyan látják az ügyfelek az ERP bevezetési projektet, mennyire elégedettek a projekt különböző fázisaiban.

Ez egy másik hullámvasút! J
Érdemes erre is szánni egy kis időt, hogy ha komolyan gondolod azt, hogy a cég életében jelentős változást szeretnél elérni egy jó ERP szoftver bevezetésével.

Egy ERP bevezetési projekt várhatóan 8-1o éves szoftver használatot jelent (jelentős hatással a napi munka menetére), amihez pár hónap kemény munkát kell befektetned Te és a csapatod.

Amelyik ERP beszállító erről nem beszél neked, csak a projekt költségeit szajkózza és azt, hogy az ő szoftvere mindent (is) megold, azzal ne vágj bele egy komoly projektbe.

Az Odoo ERP szoftver bevezetési módszer leírásban van egy nagyon jó ábra arról, hogyan alakul a vevői elégedettség szintje az ERP bevezetés különböző szakaszaiban.

Ez a grafikon úgy jött létre, hogy jelentős számú projekt során megkérdezték a vevőket, tehát fogadjuk el ezt reprezentatív eredménynek.

Egyértelmű hogy:

  • a vevői elégedettség jelentős alakuláson megy át a bevezetés különböző szakaszaiban,
  • nem mellékesen ez emberenként is változó szintet képvisel, a csapatod külöböző tagjai más-más véleményt fognak megfogalmazni erről.

Az, hogy a projekt mennyire sikeres, az más dolgot jelent: egy munkás, egy osztályvezető, IT szaki és a cégvezetés vagy a pénzügyes számára.
Mindenki a saját szemüvegén keresztül nézi a saját valóságát J és mindenkinek igaza van, a saját szemszögéből:

  • a munkást az érdekli, hogy az ő munkája mitől lesz jobb,
  • az osztályvezető a jobb tervezhetőségre és nagyobb átláthatóságra figyel,
  • a cégvezető a határidőre és a költségre, és hogy az emberei (főleg a véleményvezérek) mit mondanak erről
  • a pénzügyes pedig ragaszkodik a kiszámítahtósághoz (eredeti költségszint, miközben a kollégák új dolgokkal állnak elő) és arra fókuszál, hogy a az ERP adatokból hogyan lesznek könyvelési adatok.

Fontos látni, hogy az új szoftverrel kapcsolatban az elején mindenki bízakodó és közben jelentős elvárásai vannak, aztán előjönnek az újabb kis részletek (nem mindent old meg a szoftver tökéletesen J), illetve nem lehet kispórólni a munkát a projektből (a napi feladatok mellett).
Így elkezdenek előjönni a panaszok, gondok is.

A mélypont (a legnagyobb rákészülés mellet is), akkor jön el, amikor élesben elindul a rendszer.
A tipikus, elvárt használat mellet ilyenkor mindig előjön egy-két egyedi eset (“de mi van, akkor ha…” dolgok jönnek be).


Ilyenkor mindig van egy kis kapkodás és szükség van az ERP beszállító aktív támogatására.

Nyilván ezzel az ábrával nem az a célunk, hogy lebeszéljünk téged arról, hogy belevágj az ERP projektbe, hanem az, hogy tudatosan készülj arra, hogy lesznek nehéz percek vagy akár napok is.

Ha a fentieket szem előtt tartod, akkor kiegyensúlyozotabban és talán könnyebben el tudsz majd érni az ERP szoftver bevezetés végére, amikor már működik minden és a használat előnyei napi szinten érezhetőek.

Ilyen előnyökre számíthatsz: nagyobb átláthatóság, nagyobb kontroll, jobb tervezhetőség, automatizált részfolyamatok, hatékonyabban működő cég.

Szóval ha még ezek után sem sikerült elbizonytalanítsunk J az ERP projekt bevezetése kapcsán, akkor jelezd nekünk az ígényedet a formalap kitöltésével:

https://soft4biz.ro/kapcsolat